Czy smog może uczulać?

Krakowscy lekarze z Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego niedawni opublikowali badania, które jasno wskazują, że pyły zawieszone w składzie smogu mogą uczulać! W przeciwieństwie do innych uczuleń na to uczulenie nie można zastosować techniki odczulania.

Badania krakowskich lekarzy z Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego trwały trzy lata. Przeprowadzone zostały na wyselekcjonowanej grupie trzydziestu osób, od której pobrano krew. Były to osoby – jak sądzono wtedy – bez alergii, skarżące się jednak na katar, duszności, kaszel i choroby przewlekłe dróg oddechowych. Dolegliwości te ustępowały, kiedy osoby te wyjeżdżały w rejony, gdzie powietrze jest o wiele czystsze niż w Krakowie i okolicach.

Krew została pobrana z dwóch grup badanych – pierwszą z nich były osoby bez żadnych alergii, drugą stanowiły osoby z alergią na pylenie brzozy. Ich krew została wystawiona na działanie krakowskiego smogu, tj. wyodrębnionych przez zespół z Akademii Górniczo-Hutniczej cząsteczek pyłu zawieszonego PM2,5. Badania wykazały, że pył PM2,5 uczulił 75% zdrowych osób oraz 83% osób z alergią na pylenie brzozy!

Badania te po raz pierwszy w Polsce i na świecie wykazały, że cząsteczki pyłu zawieszonego są silnym alergenem. Leczenie uczulenia na smog będzie trudne – nie można zastosować odczulania, jedyną metodą jest leczenie objawowe, tj. zatrzymując rozwój choroby.

Wcześniej lekarze wykazali, że cząsteczki pyłu zawieszonego mają dużą moc odkładania się w organizmie, pochodne rakotwórczego benzo(a)pirenu były obecne w moczu badanych, wykazano również wpływ smogu na rozwój chorób dróg oddechowych – rozwój alergii i astmy jest diametralnie przyspieszony przy ekspozycji na smog.

W walce ze smogiem konieczna jest termomodernizacja domów gospodarstw domowych – zmiana pieca na wydajniejszy i ekologiczny oraz docieplenie budynku. Skorzystaj z naszego doradztwa na temat ocieplenia płytami PIR.

Informacje na temat termoizolacji PIR oraz porady w tym temacie można uzyskać u Przedstawicieli Handlowych firmy BOKKA oraz u Specjalistów ds. Obsługi Klienta. Zapraszamy na naszą stronę internetową www.bokka.pl oraz do sklepu on-line www.sklep.izolacjepir.pl!

Sylwia Wełna, zespół BOKKA

ZOSTAW KOMENTARZ