10 marca 2021
Czy smog może uczulać?
Krakowscy lekarze z Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego niedawni opublikowali badania, które jasno wskazują, że pyły zawieszone w składzie smogu mogą uczulać! W przeciwieństwie do innych uczuleń na to uczulenie nie można zastosować techniki odczulania.
Badania krakowskich lekarzy z Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego trwały trzy lata. Przeprowadzone zostały na wyselekcjonowanej grupie trzydziestu osób, od której pobrano krew. Były to osoby – jak sądzono wtedy – bez alergii, skarżące się jednak na katar, duszności, kaszel i choroby przewlekłe dróg oddechowych. Dolegliwości te ustępowały, kiedy osoby te wyjeżdżały w rejony, gdzie powietrze jest o wiele czystsze niż w Krakowie i okolicach.
Krew została pobrana z dwóch grup badanych – pierwszą z nich były osoby bez żadnych alergii, drugą stanowiły osoby z alergią na pylenie brzozy. Ich krew została wystawiona na działanie krakowskiego smogu, tj. wyodrębnionych przez zespół z Akademii Górniczo-Hutniczej cząsteczek pyłu zawieszonego PM2,5. Badania wykazały, że pył PM2,5 uczulił 75% zdrowych osób oraz 83% osób z alergią na pylenie brzozy!

ZOSTAW KOMENTARZ