Jak wyeliminować mostki termiczne?

Mostki termiczne to miejsca w konstrukcji budynku, które cechują się wyższym współczynnikiem ciepła, niż reszta jej elementów. Przy dużych różnicach temperatur panujących na zewnątrz i wewnątrz domu tworzą się duże, niekontrolowane straty termiczne dochodzące nawet do 30%!

Najpoważniejszą konsekwencją obecności mostków termicznych w budynku to duże straty energetyczne, a co za tym idzie – ujemny wpływ na bilans cieplny oraz wyższe rachunki za ogrzewanie. Oprócz tego mostki termiczne skutkują większym zawilgoceniem budynku, a są to już idealne warunki do rozwoju pleśni i grzybów, które negatywnie wpływają na nasze zdrowie oraz estetykę elewacji.

Wyróżnia się dwa rodzaje mostków termicznych – punktowe oraz liniowe. Punktowe związane są z elementami mocowania termoizolacji do podłoża i nie są tak kłopotliwe jak mostki termiczne liniowe, które pod względem powierzchni są większe. Najczęstszymi miejscami, w których tworzą się mostki termiczne liniowe to: połączenia dachu i ściany zewnętrznej, rozmieszczenia okien i drzwi, wieńce i nadproża, połączenie balkonu ze stropem, ściany piwnic i fundamenty. Istniejące mostki termiczne są bardzo ciężkie do wyeliminowania, czasami jest to wręcz niemożliwe, dlatego tak ważne jest, aby nie popełnić błędów z nimi związanych już na etapie projektowania i wykonawstwa.

Jest wiele sposobów na ustrzeżenie się przed powstaniem mostków termicznych, m.in. odpowiedni montaż stolarki otworowej w warstwie izolacji oraz zastosowanie balkonów o konstrukcji wiszącej lub samonośnej zamiast balkonów tradycyjnych. Najważniejszym jednak aspektem w tym zakresie jest odpowiednia izolacja termiczna oraz odpowiednie materiały, nienasiąkliwe, łatwe w montażu oraz zapewniające niski współczynnik ciepła. Takim materiałem są płyty PIR!

Jeśli stosujemy ocieplenie płytami PIR w sposób dwuwarstwowy, ważne jest, aby montaż odbywał się sposobem „na mijankę”, to znaczy tak, aby pionowe krawędzie płyt w obu warstwach nie nakładały się na siebie. W ten sposób wyeliminujemy jeden z najpoważniejszych błędów związanych z mostkami termicznymi w warstwie izolacyjnej budynku. Pamiętajmy, że płyty PIR świetnie nadają się do ocieplenia całego budynku, od fundamentów, aż po dach, zachowując ciągłość izolacji wszystkich elementów konstrukcyjnych.

Dodatkowe informacje na temat izolacji PIR oraz porady w tym temacie można uzyskać u Przedstawicieli Handlowych firmy BOKKA oraz u Specjalistów ds. Obsługi Klienta. Zapraszamy na naszą stronę internetową www.bokka.pl oraz do sklepu on- line www.sklep.izolacjepir.pl!

Sylwia Wełna, zespół BOKKA

ZOSTAW KOMENTARZ