Nieprawidłowo ocieplone połacie dachowe stają się pierwszą drogą ucieczki ciepła z naszego domu. Odpowiednia izolacja termiczna dachu jest szczególnie ważna, jeśli planujemy zaaranżować przestrzeń poddasza, tworząc tam warunki mieszkalne. Dach skośny można ocieplić różnego rodzaju materiałami. Jakiej grubości powinno być ocieplenie poddasza?
Aby osiągnąć odpowiedni poziom termoizolacji, można zastosować różne materiały do ocieplenia poddasza. Warto oczywiście wybierać te, które są najcieplejsze – pozwoli to na zmniejszenie grubości wymaganych warstw. Należy przy tym pamiętać o tym, że im wyższa wartość współczynnika przewodzenia ciepła λ danego materiału izolacyjnego, tym większa powinna być grubość ocieplenia i na odwrót. I tak dla przykładu: jeśli do ocieplenia poddasza użyjemy materiału o współczynniku przewodzenia ciepła równym 0,033 W/(m·K), to opór cieplny warstwy izolacji na poziomie R=7,5 uzyskamy wówczas, jeśli zastosujemy warstwę termoizolacji o grubości 25 centymetrów. Ocieplenie poddasza powinno być dobrane w ten sposób, aby osiągnięty został współczynnik przenikania ciepła U na poziomie nie większym niż 0,18 W/m2K.
Z uwagi na związane z tym koszty, ocieplenie dachu skośnego stosuje się zazwyczaj do wysokości krokwi. Jeżeli jednak postanowimy zwiększyć grubość samej izolacji jedynie o 10 centymetrów, możemy wówczas poprawić izolacyjność termiczną poddasza aż o 40%. Im lepsze ocieplenie poddasza, tym oczywiście niższe koszty, które wiążą się z eksploatacją naszego domu w późniejszych latach.
Poddasze można ocieplić wełną mineralną, styropianem, folią termoizolacyjną, polistyrenem ekstrudowanym, a także popularnym ostatnio poliuretanem PIR. Wyjaśniamy, dlaczego warto zainteresować się tym materiałem ociepleniowym.
Poliuretan PIR to produkt, którego właściwości są bardzo zbliżone do wspomnianego wcześniej polistyrenu ekstrudowanego, ale charakteryzujący się znacznie lepszą izolacyjnością cieplną oraz wytrzymałością na starzenie. W praktyce oznacza to zatem, że materiał ten można układać cieńszą warstwą. Płyty poliuretanowe wykorzystywane są do ocieplania nakrokwiowego, międzykrokwiowego lub podkrokwiowego.
Systemy z pianką PIR stanowią coraz częstsze rozwiązanie na rynku. Ich podstawowym elementem są płyty wykonanej z twardej zamkniętokomórkowej pianki poliizocjanurowej (PIR) o podanym powyżej współczynniku przewodzenia ciepła. Płyty PIR mogą być z dwóch stron zabezpieczone folią aluminiową, która pełni funkcję ekranu odbijającego ciepło do wnętrza domu w okresie zimowym, a od góry membraną wstępnego krycia. Dzięki takiemu rozwiązaniu montaż jest prostszy, ale też tańszy i eliminuje dodatkowo ryzyko doboru niewłaściwego produktu. Dzięki temu, że krawędzie płyt zostają dodatkowo frezowane na pióro-wpust, nie trzeba martwić się o tak zwany efekt mostka termicznego.
Płyty PIR są lekkie – nie obciążają zatem zbytnio konstrukcji i zapewniają jednocześnie łatwość montażu. Dodatkową korzyść stanowią również ich wymiary, dzięki którym prace montażowe przebiegają szybko i sprawnie. Mocowanie odbywa się wkrętami bezpośrednio do krokwi. Dzięki wspomnianemu wcześniej frezowaniu, możliwe jest precyzyjne połączenie płyt, a co za tym idzie – stworzenie jednolitej powierzchni bez niepotrzebnych przerw w izolacji.
Największą zaletą ocieplenia poddasza z płyt PIR są przede wszystkim ich właściwości termoizolacyjne. Współczynnik przewodzenia ciepła tego materiału pozwala na bezproblemowe osiągnięcie wymagań cieplnych, które zgodnie z przepisami muszą spełniać dachy nowo powstałych domów. I wystarczy w tym przypadku zastosowanie materiału o niewielkiej grubości. Płyty o grubości 14 centymetrów i współczynniku przewodzenia ciepła λ wynoszącym 0,022 W/(mK) sprawią, że współczynnik przenikania ciepła dachu (U) będzie wynosił 0,15 W(m2K), a więc tyle, ile będzie wymagane dopiero w 2021 roku. Jest to zatem materiał, którym z całą pewnością warto zainteresować się w ramach stworzenia odpowiedniej izolacji termicznej poddasza. Na szczególną uwagę zasługuje również fakt, że płyty PIR, w odróżnieniu od innych materiałów izolacyjnych, takich jak wełna czy styrodur, zapewniają całkowitą odporność na grzyby i pleśnie, a także na zakładanie gniazd przez owady, ptaki i gryzonie.
ZOSTAW KOMENTARZ