Ocieplenie stropu piwnicy

Nowoczesne budownictwo coraz częściej odrzuca w projektach piwnice na rzecz naziemnych dobudówek i spiżarni. Jednak dla starych domów piwnica to nic niespotykanego, a często jest ona w ogóle nieocieplona, co często przekłada się na wyziębioną podłogę domu. Nieocieplona piwnica jest punktem zapalnym w termoizolacji całego budynku i warto zwrócić na nią uwagę.

W starszych domach trudno nie spotkać się z piwnicą, która zwykle jest w ogóle nieocieplona, nawet na wysokości stropu. Większość właścicieli nie zdaje sobie sprawy, że dzięki temu wyziębia się cały dom, a koszty jego ogrzewania wciąż rosną. Odpowiednio wykonana izolacja termiczna zminimalizuje ryzyko ucieczki cieplnej, sprawiając że pomieszczenia nad piwnicą staną się cieplejsze, łącznie z podłogą. Nieocieplona piwnica to łatwa droga do ucieczki ciepła – ciepło z górnych pomieszczeń przenika do piwnicy, a z piwnicy chłód dostaje się do góry.

Do ocieplenia stropu piwnicy polecamy płyty izolacyjne PIR. Ze względu na korzystniejszy współczynnik ciepła lambda (λ), płyty PIR potrafią osiągnąć podobne parametry cieplne przy znacznie cieńszej warstwie. Wskaźnik ten wynosi jedynie 0,023 W/m×K. Płyty PIR są sztywne, dzięki czemu montaż ich przy stropie łatwiej jest wykonać. Wysoka odporność na wilgoć i czynniki biologiczne sprawia, że środowisko piwnicy nie stanowi żadnego problemu.

Aby poprawnie zamontować płyty izolacyjne strop piwnicy powinien być czysty, suchy i równy. Układanie płyt powinno odbywać się na zakładkę, tj. z zachowaniem przesunięcia o połowę płyty w stosunku do rzędu poprzedniego. Czasami może się zdarzyć, że przy montażu płyt potrzebne będą dodatkowe kołki do osadzenia ich przy stropie. Jeżeli ściany piwnicy mają zostać nieocieplone lub będą ocieplane płytami PIR w późniejszym czasie, radzimy przedłużyć nieco izolację, tak żeby sięgała do ścian około pół metra poniżej stropu.

Informacje na temat termoizolacji PIR oraz porady w tym temacie można uzyskać u Przedstawicieli Handlowych firmy BOKKA oraz u Specjalistów ds. Obsługi Klienta. Zapraszamy na naszą stronę internetową www.bokka.pl oraz do sklepu on-line www.sklep.izolacjepir.pl!

Sylwia Wełna, zespół BOKKA

ZOSTAW KOMENTARZ