Płyty PIR – charakterystyka płyt termPIR AL

Wiosna i lato to gorący sezon, kiedy wiemy już, co budujemy, w jaki sposób i z czyją pomocą, a wszelkie formalności są już dopięte na ostatni guzik. Co jednak z wyborem materiałów budowlanych?

Wszelkie decyzje dotyczące ich powinny zostać podjęte na etapie projektowania, dlatego spróbujmy dzisiaj przyjrzeć się bestsellerowi pośród płyt izolacyjnych termPIR® – PIR AL

Rdzeniem termoizolacyjnym płyt termPIR® AL jest sztywna pianka poliizocyjanuratowa PIR. Otacza go obustronnie warstwowa okładzina gazoszczelna, zbudowana z aluminium (AL), papieru oraz polietylenu.

Płyty  PIR występują w różnych konfiguracjach, które można dostosować do swoich potrzeb.

Standardowe wymiary płyt wynoszą kolejno 1200×600 mm i 1200×2400 mm. Jedna duża płyta pozwala na pokrycie 2,88 m2 powierzchni. Do wyboru są również różne grubości płyt termPIR® AL: 20 mm, 30 mm, 40 mm, 50 mm, 60 mm, 80 mm, 100 mm, 120 mm, 140 mm, 150 mm, 180 mm, 200 mm, 220 mm oraz 250 mm.

W zależności od preferencji  płyty są dostępne z trzema rodzajami frezów: FIT – frez płaski, LAP – schodkowy oraz TAG – frez pióro-wpust. Wszystkie są dostosowane do łatwego montażu, należy jednak pamiętać, że zawsze warto utrwalić łączenia za pomocą taśmy aluminiowej, również dostępnej w ofercie firmy. Najbardziej popularne frezy FIT i TAG wybierajmy do budownictwa miejskiego. Frez LAP jest polecany w przypadku budownictwa przemysłowego.

Płyty termPIR® AL charakteryzują się doskonałą termoizolacją na poziomie λ = 0,022 W/m×K. Dla porównania styropian XPS utrzymuje współczynnik przewodzenia ciepła na poziomie λ = 0,029-0,034 W/m×K, natomiast wełna mineralna – λ = 0,031-0,045 W/m×K.

wodoodporne – ich nasiąkliwość wynosi mniej niż 2%, dzięki czemu możemy zapomnieć o wymianie wilgotnej izolacji. Tak niski wskaźnik pozwala na całoroczny montaż.

Stanowią skuteczną ochronę przed czynnikami biologicznymi i chemicznymi, co oznacza, że budynek będzie odporny na działanie gryzoni, owadów, grzybów, pleśni i chemikaliów.

materiałem samogasnącym – płyty termPIR® AL wykazują wysoką odporność na ogień.

Płyty termPIR® AL cechuje wysoka wytrzymałość na ścisk oraz niewielki ciężar w stosunku do objętości, dzięki czemu możliwe jest odciążenie konstrukcji ocieplanego budynku. Oprócz tego na całej swojej powierzchni płyty posiadają zwartą, szczelną strukturę, co wyraźnie poprawia wydajność energetyczną!

Płyty termPIR® AL dedykowane są przede wszystkim do ocieplania dachów skośnych w układzie nakrokwiowym. Innym zastosowaniem jest również ocieplenie dachów płaskich (stropodachów, tarasów) przy montażu mechanicznym, ścian zewnętrznych trójwarstwowych, ścian piwnic i fundamentów, stropów międzykondygnacyjnych, podłogi na gruncie.

Płyt izolacyjnych termPIR® AL możemy także użyć do ocieplenia dachów skośnych w układzie podkrokwiowym, dachów płaskich w systemie klejonym oraz ścian działowych.

Pierwszym krokiem, o jaki powinniśmy zadbać, to zatroszczenie się o stabilność i nośność podłoża, na którym płyty izolacyjne będziemy montować. System klejony obejmuje użycie kleju poliuretenowego, natomiast system mechaniczny wykorzystuje wkręty bądź inne łączniki dostosowane do rodzaju podłoża. Płyty PIR możemy montować w jednej lub kliku warstwach, mając na uwadze jednak, że w drugim przypadku ich łączenia nie powinny się na siebie nakładać. Wszelkie powstałe szczeliny pomiędzy płytami izolacyjnymi należy wypełnić niskoprężną pianką poliizocyjanurową.

Przy montażu pamiętajmy, że płyty izolacyjne termPIR ®AL nie mogą spełniać roli warstw osłonowych i nie są elementem nośnym.

Dodatkowe informacje na temat płyt izolacyjnych termPIR® AL oraz innych są dostępne na stronie internetowej www.bokka.pl jak również u Przedstawicieli Handlowych firmy BOKKA oraz u Specjalistów ds. Obsługi Klienta.

ZOSTAW KOMENTARZ