Sposób na falę upałów? Odpowiednie ocieplenie budynku!

Fala upałów w okresie letnim sprawia, że coraz więcej Polaków szuka rozwiązania w montażu systemy klimatyzacji. Niewiele z nich pamięta, że prostszym i podstawowym sposobem na utrzymanie optymalnej temperatury wewnątrz budynku powinna być skuteczna termoizolacja budynku.

Za straty energii w głównej mierze odpowiada przenikanie ciepła przez niezabezpieczone lub słabo zabezpieczone termicznie ściany budynku. Latem ciepłe powietrze przenika do wnętrza, zimą natomiast z niego „ucieka”. Widać na przykładzie kamienic, jak grube ściany mogą uchronić budynek przed wahaniami temperatur i są niewrażliwe na zmieniające się warunki pogodowe przez cały rok. Mimo że nowoczesne budownictwo wykorzystuje o wiele cieńsze ściany, odpowiednia termoizolacja może być skutecznym rozwiązaniem problemu.

Aktualnie uważa się klimatyzację za jedyny sposób radzenia sobie z upałami, ale przed podjęciem decyzji o inwestycji w taką instalację warto zadbać o odpowiednią izolację budynku. Im lepsza izolacja termiczna, tym efektywnie chroni ona budynek przez ucieczką ciepła w okresie zimowym i działaniem promieni słonecznych w okresie letnim.

okres letni

Prawidłowa termoizolacja potrafi utrzymać temperaturę wewnątrz budynku nawet o dziesięć stopni niższą niż otoczenia w okresie letnim! Do termoizolacji budynku odpowiednie będą płyty PIR, które przy niedużym ciężarze własnym oraz grubości zapewnią lepszą termoizolację niż grubsza warstwa styropianu. Możliwe jest to dzięki korzystnemu niskiemu współczynnikowi przewodzenia ciepła λ na poziomie 0,022 W/m×K.

Przy ochronie przez falą upałów – oprócz odpowiedniej izolacji termicznej przede wszystkim stropodachu, ale też ścian i podłóg – dobrze jest ograniczyć nasłonecznienie płaskich powierzchni, na przykład okien poprzez zastosowanie rolet lub żaluzji, a także zapewnić cyrkulację powietrza przez regularne wietrzenie pomieszczeń.

Informacje na temat termoizolacji PIR oraz porady w tym temacie można uzyskać u Przedstawicieli Handlowych firmy BOKKA oraz u Specjalistów ds. Obsługi Klienta. Zapraszamy na naszą stronę internetową www.bokka.pl oraz do sklepu on-line www.sklep.izolacjepir.pl!

Sylwia Wełna, zespół BOKKA

ZOSTAW KOMENTARZ