WHO wprowadza nowe wytyczne

 22 września b.r. Światowa Organizacja Zdrowia ogłosiła nowe wytyczne dotyczące jakości powietrza, które mają wskazać kierunek działań dla uzyskania czystego powietrza przez świat, Unię Europejską, w tym także Polski, znajdującej się w tej chwili czołówce krajów w UE z najbardziej zanieczyszczonym powietrzem.

Nowe wytyczne WHO aktualizują wytyczne z roku 2005, to oznacza, że dla PM2.5 roczny standardowy limit został zaostrzony dwukrotnie (z 10 na 5 ug/m3), a w przypadku dwutlenku azotu – czterokrotnie (z 40 na 10 ug/m3).

Dla Polski takie wytyczne oznaczają konieczność opracowania i wdrożenia w życie polityki antysmogowej, dotyczy to zwłaszcza zmniejszenie emisji CO2 generowanej przez ruch samochodowy w miastach oraz ocieplenia gospodarstw domowych za pomocą przestarzałych systemów ogrzewania. Specjaliści oceniają, że nowe wytyczne zmuszą do tego, aby działania naprawcze podejmować nie tylko na obszarach, gdzie zanieczyszczenia osiągają najwyższe odczyty, ale również tam, gdzie sytuacja nie jest aż tak tragiczna, w myśl zapobiegania najgorszemu. Zmniejszenie emisji CO2 i innych szkodliwych dla zdrowia związków chemicznych możliwe jest dzięki promowaniu transportu publicznego, ustanowieniu stref w miastach bez ruchu samochodowego, a w gospodarstwach domowych – stałe monitorowanie jakości węgla i drewna opałowego oraz stopniowe zastępowanie ich przez bardziej czyste źródła energii.

Do nowych wytycznych ustanowionych przez WHO przyczyniły się ustalenia najnowszych badań dotyczących negatywnego wpływu zanieczyszczonego powietrza na zdrowie.

Zmniejszenie emisji CO2 jest możliwe poprzez wymianę źródła ciepła na nowocześniejsze oraz przeprowadzenie termomodernizacji. Informacje na temat termoizolacji PIR oraz porady w tym temacie można uzyskać u Przedstawicieli Handlowych firmy BOKKA oraz u Specjalistów ds. Obsługi Klienta. Zapraszamy na naszą stronę internetową www.bokka.pl oraz do sklepu on-line www.sklep.izolacjepir.pl!

Sylwia Wełna, zespół BOKKA

ZOSTAW KOMENTARZ