Współczynnik przewodzenia ciepła – co to jest?

Współczynnik przewodzenia ciepła λ. Co oznacza w kontekście termoizolacji budynku, ile on wynosi dla poszczególnych materiałów izolacyjnych i na co zwrócić uwagę na etapie projektowania i wykonawstwa?

Współczynnik przewodzenia ciepła λ to popularny temat ze względu na coraz ostrzejsze normy europejskie dotyczące parametrów zmniejszenia zużycia energii. Lambda to nic innego jak przepływ ciepła przez różne materiały, a dokładniej ujmując, ilość energii cieplnej przepływającej przez próbki o pewnej masie w wyniku różnicy temperatur wewnętrznej i zewnętrznej. Im większa wartość współczynnika λ (lambda), tym materiał lepiej przewodzi ciepło, a co za tym idzie gorzej izoluje przed jego stratami. Pamiętajmy więc, aby wybierać materiały izolacyjne z jak najmniejszym współczynnikiem przewodzenia ciepła!

Niski współczynnik przewodzenia ciepła pozwala na wykorzystanie cieńszej warstwy izolacji termicznej bez straty energetycznej. Umożliwia to zwiększenie kubatury pomieszczeń bez ingerencji w konstrukcję zewnętrzną budynku, a przede wszystkim na zaoszczędzenia na rachunkach za ogrzewanie i klimatyzację. Zauważmy, że płyty PIR cechują się bardzo niskim współczynnikiem przewodzenia ciepła – lambda wynosi zaledwie 0,022 W/m×K dla najczęściej wybieranej płyty z okładziną aluminiową. Dla porównania styropian XPS utrzymuje współczynnik przewodzenia ciepła na poziomie λ = 0,029-0,034 W/m×K, natomiast wełna mineralna – λ = 0,031-0,045 W/m×K.

Oprócz niskiego współczynnika przewodzenia ciepła płyty PIR są wodoodporne, stanowią skuteczną ochronę przed czynnikami biologicznymi i chemicznymi, co oznacza, że budynek będzie odporny na działanie gryzoni, owadów, grzybów, pleśni i chemikaliów, a także są materiałem samogasnącym. Płyty izolacyjne cechuje wysoka wytrzymałość na ścisk oraz niewielki ciężar w stosunku do objętości, dzięki czemu możliwe jest odciążenie konstrukcji ocieplanego budynku. Oprócz tego na całej swojej powierzchni płyty posiadają zwartą, szczelną strukturę, co wyraźnie poprawia wydajność energetyczną!

Dodatkowe informacje na temat izolacji PIR oraz porady w tym temacie można uzyskać u Przedstawicieli Handlowych firmy BOKKA oraz u Specjalistów ds. Obsługi Klienta. Zapraszamy na naszą stronę internetową www.bokka.pl oraz do sklepu on- line www.sklep.izolacjepir.pl!

Sylwia Wełna, zespół BOKKA

ZOSTAW KOMENTARZ