Montaż ocieplenia metodą nakrokwiową – Płyty PIR

Metoda nakrokwiowa polega na położeniu ocieplenia dachu nie między krokwiami, a na nich. Najbardziej nadają się do tego sztywne płyty PIR. Dlaczego ten sposób ocieplania staje się coraz bardziej popularny? Prześledźmy jego zalety!

Najbardziej znana metoda ocieplania poszycia dachowego polega na ułożeniu wełny mineralnej między i pod krokwiami. Tylko w taki sposób można uzyskać grubość warstwy cieplnej wymaganą do utrzymania odpowiedniego poziomu ochrony przed ucieczką ciepła. Ostatnimi czasy rośnie jednak popularność innego systemu ocieplenia dachu – płytami termPIR® układanych na krokwiach.

Metoda nakrokwiowa przede wszystkim wymaga użycia materiału nienasiąkliwego i sztywnego. Najczęściej używane płyty PIR posiadają krawędzie z frezem pióro-wpust, które odpowiednio do siebie dopasowane zapewniają 100% szczelności. Ich nasiąkliwość wynosi poniżej 2%! Przy mniejszej grubości i ciężarze własnym zapewniają lepszy współczynnik przewodzenia ciepła, niż o wiele grubsze i cięższe warstwy wełny mineralnej czy styropianu.

Jakie więc są zalety metody nakrokwiowej?

Łatwe do wykluczenia mostki termiczne

Dach ma zapewnioną stuprocentową szczelność. Wszelkie jego elementy konstrukcyjne są okryte równomiernie. Płyty izolacyjne termPIR® ułożone na krokwiach są odporne na osuwanie, jak to może mieć miejsce w przypadku ułożonej pomiędzy nimi wełny mineralnej. Zewnętrzna izolacja cieplna zmniejsza ryzyko skraplania się pary wodnej wewnątrz dachu, zwłaszcza, jeśli płyty są wspomożone membraną dachową.

Prostszy montaż

Metoda nakrokwiowa jest mniej inwazyjna w przypadku remontu dachu, bo montaż płyt wykonuje się na zewnętrznej jego stronie. Oprócz tego metoda ta jest łatwiejsza – sztywne płyty termPIR® montuje się o wiele szybciej niż wełnę mineralną między i pod krokwiami.

Większa kubatura poddasza

Pomieszczenia poddasza będą mieć większą powierzchnię użytkową – jeśli odjąć warstwę ocieplenia, które znajdowałoby się pod krokwiami, wysokość od podłogi do skosów będzie większa.

Krokwie ozdabiające wnętrza
Metoda nakrokwiowa umożliwia pozostawienie odsłoniętej konstrukcji dachu widoczną od strony poddasza. Płyty izolacyjne PIR będą umieszczone na sztywnym poszyciu dachowym, więc krokwie można wyeksponować jako element dekoracyjny poddasza. Pamiętajmy jednak, że sztywne poszycie połaci powinno być wtedy wykonane z estetycznego drewna, nieimpregnowanego na zielono i struganego.

Jak widać, zalet jest sporo, warto więc zaznajomić się z ociepleniem dachu metodą nakrokwiową za pomocą płyt izolacyjnych termPIR®, w przypadku nowego budownictwa jak i remontu!

Dodatkowe informacje na temat izolacji PIR oraz porady w tym temacie można uzyskać u Przedstawicieli Handlowych firmy BOKKA oraz u Specjalistów ds. Obsługi Klienta. Zapraszamy na naszą stronę internetową www.bokka.pl oraz do sklepu on-line www.sklep.izolacjepir.pl!


ZOSTAW KOMENTARZ