Panele fotowoltaiczne a ocieplenie płytami PIR

Panele fotowoltaiczne zyskują na popularności, wpisując się w trend energii odnawialnej i rosnącego popytu na energię elektryczną. Ich umiejscowienie zwykle odbywa się na dachu dużych budynków – magazynów, szkół i obiektów przemysłowych – a te często z kolei są zbudowane z płyt warstwowych z rdzeniem PIR.

Producenci odpowiedzialni za mocowania paneli do płyt warstwowych pokrytych blachą trapezową oferują szereg satysfakcjonujących rozwiązań – przede wszystkim szyny wspomagane blachowkrętami oraz szyny wielorowkowe przytwierdzane do dachu za pomocą uchwytów trapezowych. Uchwyty trapezowe dopasowywane są do kształtu blachy i mocowane za pomocą wkrętów farmerskich. W obu sposobach pomiędzy uchwytem a blachą trapezową stosuje się uszczelkę.

Takie rozwiązania są obecnie najczęściej stosowane na dachach pokrytych płytami warstwowymi. Główną ich zaletą jest na pewno prosty i szybki montaż. Istnieje potrzebna wykonania dużej ilości otworów w blasze trapezowej, jednak wynika to z konkretnych wymagań mocować paneli fotowoltaicznych. Kluczową kwestią jest grubość górnej warstwy blachy płyty warstwowej.

Brakuje szczegółowych badań wytrzymałościowych pozwalających na określenie maksymalnego obciążenia po montażu paneli fotowoltaicznych. Producenci mocowań podają dość szeroki zakres minimalnej grubość blachy pokrycia od 0,5 mm do 0,7 mm. Najbezpieczniej jest przyjąć górny pułap przedziału, tj. 0,7 mm, aby zabezpieczyć możliwość przykręcenia blachowkrętów bez utracenia nośności połączenia. Blacha o tej grubości będzie również lepiej przekazywać obciążenia nacisku od rdzenia PIR w płycie warstwowej.

Uchwyty nie powinny być montowane w punktach łączeń płyt dachowych, może to prowadzić do rozszczelnienia pokrycia dachowego. Dach z płyt warstwowych posiada mniej skomplikowaną konstrukcję niż klasyczny, dlatego podczas montażu systemów fotowoltaicznych należy zachować szczególną dbałość.

Obecnie istnieje duża potrzeba na wprowadzenie na rynek oferty kompleksowej, tj. systemu dachowego z płyt warstwowych wraz z panelami fotowoltaicznymi i sprzętem do montowania. Pozwoliłoby to na dokładne badania i certyfikację oraz znacznie ułatwiłoby to proces zakupu przez klientów. Póki co, takie rozwiązania są na razie w fazie testów.

Informacje na temat termoizolacji PIR oraz płyt warstwowych z rdzeniem PIR, a także porady w tym temacie można uzyskać u Przedstawicieli Handlowych firmy BOKKA oraz u Specjalistów ds. Obsługi Klienta. Zapraszamy na naszą stronę internetową www.bokka.pl oraz do sklepu on-line www.sklep.izolacjepir.pl!

Sylwia Wełna, zespół BOKKA

ZOSTAW KOMENTARZ