Sposoby na ocieplenie tarasu

Tarasy wciąż pozostają jednym z najtrudniejszych i najdroższych elementów budowy. Ze względu na to, że znajdują się na zewnątrz, są narażone na różne warunki atmosferyczne, wahania temperatur i oddziaływania biologiczne. Dlatego tak jak dach, warstwy tarasu powinny chronić przed przeciekaniem i ucieczką ciepła.

W sztuce budowania tarasów nietrudno o błąd. Warunki atmosferyczne w naszej części świata, gdzie często w ciągu roku temperatura waha się o ponad 20°C, stanowią prawdziwą próbę. Taras składa się z kilku warstw, dlatego warto zadbać o dobrą jakość materiałów, aby skutecznie wyeliminować w przyszłości ryzyko napraw.

Grubość warstw tarasów i układ zbrojenia w nim powinien być przystosowany do indywidualnych wytycznych każdego budynku. Ważne są tutaj również przewidywane obciążenia tarasu. Płyta konstrukcyjna powinna mieć tendencje spadkowe w stronę systemów odwadniających. Do równomiernego rozkładu ciśnienia wewnątrz tarasu używa się maty drenującej. Izolacja jest główną powłoką chroniącą przed nadmierną utratą ciepła. Polecane są tutaj płyty PIR, zwykle z okładziną w typie AL lub BT. Są sztywne, nienasiąkliwe, odporne na znaczne obciążenia, które przy użytkowaniu tarasu są nieuniknione, oraz odporne na wilgoć, mróz, upały i czynniki biologiczne. Na warstwę ocieplenia można ułożyć warstwę poślizgową zmniejszającą opór pomiędzy ociepleniem, a warstwą dociskową. Warstwa dociskowa natomiast jest bezpośrednim podkładem pod okładzinę.

Warstwa dociskowa to wylewka cementowa lub betonowa spajająca warstwy położone niżej oraz dociskająca je w celu lepszego ułożenia. Warstwa ta jest najbardziej narażona na czynniki zewnętrzne przez co z łatwością może się odkształcać, dlatego warto zastosować na niej system drenażowy. Na warstwie dociskowej umieszcza się hydroizolację wzmocnioną taśmą uszczelniającą w strategicznych punktach. Następną warstwą jest okładzina uzależniona od osobistych preferencji. Należy jednak pamiętać, żeby nie była zbyt ciemna, co powodowałoby większe nagrzania przy wysokich temperaturach.

Budowa tarasu to z pewnością skomplikowany proces, ale końcowy efekt potrafi być bardzo satysfakcjonujący dla wielbicieli wyjść na świeże powietrze w domowym zaciszu, zwłaszcza, że dobra jakość materiałów gwarantuje kilka lat doskonałej trwałości.

Informacje na temat termoizolacji PIR przy budowie tarasów oraz porady w tym temacie można uzyskać u Przedstawicieli Handlowych firmy BOKKA oraz u Specjalistów ds. Obsługi Klienta. Zapraszamy na naszą stronę internetową www.bokka.pl oraz do sklepu on-line www.sklep.izolacjepir.pl!

Sylwia Wełna, zespół BOKKA

ZOSTAW KOMENTARZ