Dach odwrócony zyskuje coraz większą popularność, wśród tych osób, które cenią sobie maksymalne wykorzystanie powierzchni do celów użytkowych. Taki dach to świetny sposób, aby móc zagospodarować tereny zielone. Czym wyróżnia się ten specyficzny rodzaj dachu płaskiego?
Konstrukcja dachu odwróconego wygląda następująco: na konstrukcji układana jest hydroizolacja, następnie warstwa ocieplenia. Jako powierzchnię wykorzystuje się płyty betonowe, żwir lub glebę z trawnikiem w celu zamiany dachu w powierzchnię ogrodową lub tarasową. Nazwa dachu odwróconego wzięła się właśnie z tego układu warstw – w stropodachu wykorzystuje się hydroizolację w warstwach górnych.
Jako warstwę termoizolacyjną w dachach odwróconych poleca się wykorzystać płyty izolacyjne PIR. Dach, który jest narażony na większe obciążenia (aktywne użytkowanie, ciężar gleby, trawnika, roślinności i urządzeń) potrzebuje wytrzymałego materiału, odpornego na ściskanie i większy ciężar. Płyty PIR wytrzymują nacisk rzędu ≥ 150 kPa, będą więc sprawdzać się w konstrukcjach dachu odwróconego.
Aby zapewnić konstrukcji prawidłowy odpływ wody deszczowej, spadek dachu powinien utrzymać się w granicy 1-2%, dodatkowo montowane są specjalne wpusty dachowe. Jako podłoże pod sam dach zaleca się podłoże betonowe. Z plusów dachu odwróconego można wymienić przede wszystkim dodatkową powierzchnię użytkową do celów rekreacyjnych, brak konieczności montażu paraizolacji, brak oddziaływania warunków atmosferycznych na hydroizolację. Wady dachu odwróconego to m.in. bardziej skomplikowane wykonanie, większe obciążenie na konstrukcję budynku, trudniejsze dostanie się do warstwy hydroizolacyjnej w celu napraw, ze względu na to, że znajduje się w warstwach dolnych.
Gdy już zapadnie decyzja o wykonaniu dachu odwróconego, warto też zastanowić się nad jego aranżacją. Do wyboru są wszelkiego rodzaju maty zielone z zakorzenionymi typami roślinności niskiej. Takie rozwiązanie zapewnia mniejsze obciążenie stropu ze względu na mniejsze zagęszczenie roślinności na metr kwadratowy. Bardziej intensywne uprawy dachowe przewidują grubszą warstwę gleby i dowolnie nasadzoną roślinność, co może bardziej obciążać całą konstrukcję. Wybór powinien zostać poprzedzony upewnieniem się, jakie obciążenie wytrzyma strop.
Informacje na temat termoizolacji PIR oraz porady w tym temacie można uzyskać u Przedstawicieli Handlowych firmy BOKKA oraz u Specjalistów ds. Obsługi Klienta. Zapraszamy na naszą stronę internetową www.bokka.pl oraz do sklepu on-line www.sklep.izolacjepir.pl!
ZOSTAW KOMENTARZ