Požární stěna · GS MW

Nehořlavá stěna A2 — GS MW CH

Sendvičový panel s jádrem z čedičové minerální vlny 105 kg/m³ — třída reakce na oheň A2-s1,d0 a požární odolnost až EI 240. Volba pro stěny oddělení požárních úseků a sklady s hořlavým zbožím.

λD
0,044 W/(m·K)
U [W/m²·K]
0,17–0,43
Reakce na oheň
A2-s1,d0 (neho
Požární odolnost
EI 120 / EI 18
Nehořlavá stěna A2 — GS MW CH

Kdy tento systém

Systém GS MW CH používáme tehdy, kdy je třída reakce na oheň A2-s1,d0 (nehořlavý) projektovým požadavkem, požadavkem pojišťovny nebo předpisu:

  • Skladové haly s hořlavým zbožím — sklady papíru, dřeva, plastů, pneumatik. Pojišťovna často vyžaduje nehořlavost stěn pro omezení šíření požáru.
  • Stěny oddělení požárních úseků — projektem PO stanovené hraniční stěny mezi úseky (např. výroba vs. administrativa, výroba vs. sklad).
  • Vysoké budovy >12 m — stavebně-technické předpisy vyžadují třídu NRO (nešířící oheň) nebo nehořlavost pro fasády.
  • Chladírny a mrazírny s hořlavým zbožím — kde se používá CO² jako chladivo (PIR by reagoval s amoniakem při poškození).
  • Objekty občanské vybavenosti — nemocnice, školy, hotely — kde je A2 standardem z důvodu evakuace.

Požární parametry

Systém se vyznačuje nejvyšší třídou požární bezpečnosti mezi sendvičovými panely:

ParametrGS MW CHinsPIRe® CH (PIR)
Reakce na oheňA2-s1,d0 (nehořlavý)B-s1,d0 (hořlavý, nešířící oheň)
Odolnost EIEI 120 / EI 180 / EI 240EI 30 / EI 60 (v závislosti)
Hustota kouřes1 (nejnižší)s1
Hořící kapkyd0 (žádné)d0 (žádné)
λ jádra0,044 W/(m·K)0,022 W/(m·K)

Volba GS MW vs. insPIRe® je kompromisem: požární bezpečnost vs. izolační schopnost. Pro dosažení stejné hodnoty U musí být panel z minerální vlny 2× silnější než PIR — např. pro U = 0,22 W/m²·K potřebujeme 200 mm MW vs. 100 mm PIR.

Varianta QA — premium pro chladírenství

GS MW QA-CH je verze Quality Assurance:

  • Vylepšený profil zámku s přídavným těsněním PUS — lepší vzduchotěsnost
  • λ jádra 0,040 W/(m·K) (vs. 0,044 ve standardu) — o 10 % lepší izolace
  • Hygienický atest PZH — schválení pro potravinářské objekty

Montážní požadavky

  • Nosná konstrukce — projektovaná s ohledem na těžší panel (hustota 105 kg/m³ vlny vs. 40 kg/m³ PIR = ~2,5× těžší panel).
  • Délka modulu standardně 2,0–16,0 m. Maximální délka omezena vzhledem k hmotnosti.
  • Spojovací prvky pro sendvičové panely — typicky viditelné (svislý zámek), délka volena podle tloušťky panelu.
  • Kompatibilita zámků — v objektu lze míchat GS MW s insPIRe® CH (PIR) — např. požární dělicí stěny z MW, zbytek z PIR. Vyžaduje konzultaci s výrobcem.

Požadované klempířské prvky

Systém sendvičových panelů využívá kompletní sadu střešních a stěnových oplechování:

  • OB-01 / OB-02 — vnější / vnitřní roh
  • OB-17 — krycí spoj panelů
  • OB-22 — hřebenová (v případě použití jako střešní stěna)
  • OB-36 — uzavírací panel

Technická dokumentace

Systém popsán v Katalogu panelů z minerální vlny GS MW (Gór-Stal, 2025-04-23, str. 8–12). Klasifikace A2-s1,d0 dle PN-EN 13501-1; klasifikace požární odolnosti EI 120 / 180 / 240 dle PN-EN 1364-1 (nefasádní stěny) a PN-EN 1365-2 (stropy).

Skladba vrstev

# Vrstva Tloušťka λ Úloha
1 Pozinkovaný ocelový plech + polyesterový lak 25 µm 0.5–0.7 mm vnější opláštění
2 Jádro — lamelová čedičová minerální vlna 100–250 mm 0,044 W/(m·K) tepelná izolace a nehořlavá konstrukce (105 kg/m³)
3 Pozinkovaný ocelový plech + polyesterový lak 25 µm 0.5–0.6 mm vnitřní opláštění

Součinitel U v závislosti na tloušťce izolace

Tloušťka termPIR® U [W/m²·K] Splňuje WT 2021 (střecha U ≤ 0,15)
100 mm 0,43 — ne
120 mm 0,36 — ne
160 mm 0,27 — ne
200 mm 0,22 — ne
250 mm 0,17 — ne

Související položky katalogu

Doporučené varianty
Montážní příslušenství

Konstrukční uzly tohoto systému

Montážní detaily z katalogů výrobce — hřeben, atika, sokl, otvory, napojení.

Všechny uzly →