Kedy tento systém
Systém GS MW CH používame, keď je trieda reakcie na oheň A2-s1,d0 (nehorľavý) projektovou požiadavkou, požiadavkou poisťovne alebo predpisu:
- Skladové haly s horľavým tovarom — sklady papiera, dreva, plastov, pneumatík. Poisťovňa často vyžaduje nehorľavosť stien, aby obmedzila šírenie požiaru.
- Steny oddelenia požiarnych úsekov — projektom PO stanovené hraničné steny medzi úsekmi (napr. výroba vs. administratíva, výroba vs. sklad).
- Vysoké budovy >12 m — stavebno-technické predpisy vyžadujú triedu NRO (nešíriacu oheň) alebo nehorľavosť pre fasády.
- Chladiarne a mraziarne s horľavým tovarom — keď sa ako chladivo používa CO² (PIR by pri poškodení reagoval s amoniakom).
- Objekty občianskej vybavenosti — nemocnice, školy, hotely — kde je A2 štandardom z dôvodu evakuácie.
Požiarne parametre
Systém sa vyznačuje najvyššou triedou požiarnej bezpečnosti spomedzi sendvičových panelov:
| Parameter | GS MW CH | insPIRe® CH (PIR) |
|---|---|---|
| Reakcia na oheň | A2-s1,d0 (nehorľavý) | B-s1,d0 (horľavý, nešíriaci) |
| Odolnosť EI | EI 120 / EI 180 / EI 240 | EI 30 / EI 60 (závisí) |
| Hustota dymu | s1 (najnižšia) | s1 |
| Horiace kvapky | d0 (žiadne) | d0 (žiadne) |
| λ jadra | 0,044 W/(m·K) | 0,022 W/(m·K) |
Voľba GS MW vs. insPIRe® je kompromis: požiarna bezpečnosť vs. izolačné vlastnosti. Na dosiahnutie rovnakej hodnoty U musí byť panel z minerálnej vlny 2× hrubší než PIR — napr. pre U = 0,22 W/m²·K potrebujeme 200 mm MW vs. 100 mm PIR.
Variant QA — prémium pre chladiarenstvo
GS MW QA-CH je verzia Quality Assurance:
- Vylepšený profil zámku s prídavným tesnením PUS — lepšia vzduchotesnosť
- λ jadra 0,040 W/(m·K) (vs. 0,044 v štandarde) — o 10 % lepšie izolačné vlastnosti
- Hygienický atest PZH — schválenie pre potravinárske prevádzky
Montážne požiadavky
- Nosná konštrukcia — projektovaná s ohľadom na ťažší panel (hustota 105 kg/m³ vlny vs. 40 kg/m³ PIR = ~2,5× ťažší panel).
- Dĺžka modulu štandardne 2,0–16,0 m. Maximálna dĺžka obmedzená kvôli hmotnosti.
- Spojovacie prvky pre sendvičové panely — typicky viditeľné (zvislý zámok), dĺžka volená podľa hrúbky panelu.
- Kompatibilita zámkov — v objekte je možné kombinovať GS MW s insPIRe® CH (PIR) — napr. požiarne deliace steny z MW, zvyšok z PIR. Vyžaduje sa konzultácia s výrobcom.
Požadované klampiarske prvky
Systém zo sendvičových panelov využíva kompletnú sadu strešných a stenových klampiarskych prvkov:
- OB-01 / OB-02 — vonkajší / vnútorný roh
- OB-17 — krycí spojov panelov
- OB-22 — hrebeňový (v prípade použitia ako strešná stena)
- OB-36 — uzatváracia panel
Technická dokumentácia
Systém je popísaný v Katalógu panelov s minerálnou vlnou GS MW (Gór-Stal, 2025-04-23, str. 8–12). Klasifikácia A2-s1,d0 podľa PN-EN 13501-1; klasifikácie požiarnej odolnosti EI 120 / 180 / 240 podľa PN-EN 1364-1 (nefasádne steny) a PN-EN 1365-2 (stropy).
Skladba vrstiev
| # | Vrstva | Hrúbka | λ | Úloha |
|---|---|---|---|---|
| 1 | Pozinkovaný oceľový plech + polyesterový lak 25 µm | 0.5–0.7 mm | — | vonkajší plášť |
| 2 | Jadro — čadičová minerálna vlna lamelová | 100–250 mm | 0,044 W/(m·K) | tepelná izolácia a nehorľavá konštrukcia (105 kg/m³) |
| 3 | Pozinkovaný oceľový plech + polyesterový lak 25 µm | 0.5–0.6 mm | — | vnútorný plášť |
Súčiniteľ U v závislosti od hrúbky izolácie
| Hrúbka termPIR® | U [W/m²·K] | Spĺňa WT 2021 (strecha U ≤ 0,15) |
|---|---|---|
| 100 mm | 0,43 | — nie |
| 120 mm | 0,36 | — nie |
| 160 mm | 0,27 | — nie |
| 200 mm | 0,22 | — nie |
| 250 mm | 0,17 | — nie |